Wnętrzarskie inspiracje – hotel Raffles Europejski Warsaw

W czerwcu tego roku nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie Raffles Europejski Warsaw, jednego z jedenastu hoteli Raffles Hotels & Resorts, znajdujących się na całym świecie, zarówno w światowych metropoliach, jak i w typowo wypoczynkowych rejonach.

Otwarty po raz pierwszy w 1857 roku, Hotel Europejski został zaprojektowany w neorenesansowym stylu przez Henryka Marconiego, znakomitego XIX-wiecznego polskiego architekta o włoskich korzeniach. Uznany za Grand Dame ówczesnych europejskich hoteli, w 2005 roku powrócił w ręce prawowitych przedwojennych właścicieli, a w ciągu ostatnich 5 lat przeszedł gruntowną renowację, której celem było przywrócenie mu przedwojennego blasku. W eleganckich wnętrzach Raffles Europejski Warsaw można odnaleźć nawiązania do bogatej historii Warszawy.

Raffles Europejski Warsaw

Raffles Europejski Warsaw 1

W całym hotelu rozmieszczonych zostało blisko 500 prac współczesnych polskich artystów XX i XXI wieku. Kolekcja Hotelu Europejskiego stworzona pod kuratelą Andy Rottenberg i Barbary Piwowarskiej, jest jedną z największych tego typu prywatnych kolekcji dostępnych publicznie. Obejmuje ona prace ponad 120 artystów, takich jak malarze Tadeusz Kantor i Jarosław Fliciński, fotograf Tadeusz Rolke, nominowana do Nagrody Turnera Goshka Macuga, czy jeden z najbardziej pożądanych na świecie artystów Wilhelm Sasnal.

Raffles Europejski Warsaw 2

Raffles Europejski Warsaw 3

Oprócz sztuki, w hotelu wszechobecne jest także najlepsze polskie rzemiosło, widoczne w meblach wykonanych na zamówienie, wyrafinowanych dębowych wezgłowiach łóżek, stylowych parkietach, czy wreszcie panoramie Warszawy wkomponowanej w marmurowe ściany łazienek. Autentyczność miejsca i przynależność do bogatej historii stolicy potęguje położenie samego budynku, znajdującego się przy słynnym Trakcie Królewskim, ulubionej trasie spacerowej zarówno mieszkańców Warszawy, jak i odwiedzających ją turystów. Z okien pokoi hotelowych widać warszawską Starówkę, Pałac Prezydencki oraz Plac marsz. Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i Ogrodem Saskim w tle.

Raffles Europejski Warsaw 4

Do dyspozycji gości Raffles Europejski Warsaw jest 106 pokoi i apartamentów. Prawdziwą perłą w koronie jest Apartament Prezydencki, o powierzchni prawie 300 metrów kwadratowych. Jego częścią jest historyczna Sala Pompejańska, uwieczniona w powieści „Lalka” Bolesława Prusa oraz filmie pod tym samym tytułem. Znajduje się tutaj również oryginalne XIX-wieczne pianino, przypominające o tym, że niegdyś ten właśnie apartament był świadkiem wielu recitali fortepianowych oraz spotkań warszawskiej inteligencji. Goście mogą także skorzystać z hotelowych limuzyn, usług Butlera czy Art Concierge, który nie tylko przedstawi najciekawsze dzieła sztuki z kolekcji Hotelu Europejskiego, ale także zaproponuje wystawy w warszawskich muzeach i galeriach.

Kolejne otwarcia, które powiększą sieć do 18 obiektów, planowane są między innymi w Londynie w Wielkiej Brytanii, Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Bostonie w Stanach Zjednoczonych. 

Raffles Europejski Warsaw 5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej inspiracji