Pośrednik nieruchomości – jak wybrać najlepszego?

Dobry pośrednik przeprowadzi Cię szybko i sprawnie przez proces zakupu nieruchomości. Zły sprzeda Ci tę nieruchomość, która zalega wśród jego ogłoszeń od bardzo dawna lub od której otrzyma najwyższą prowizję. Idealny pośrednik pomoże w rozwiązaniu wszelakich problemów. Nieodpowiedni zostawi Cię na pastwę losu zaraz po podpisaniu aktu notarialnego i otrzymaniu zapłaty. Jak więc zweryfikować, z którym pośrednikiem nieruchomości warto współpracować, a którego lepiej omijać z daleka?
 
1. Wypisz listę cech, które musi posiadać nieruchomość, jakiej szukasz;
2. Znajdź biura nieruchomości znajdujące się w Twojej okolicy;
3. Zadzwoń do każdego z nich i zadaj dwa podstawowe pytania:
– czy posiadają w swojej ofercie nieruchomości spełniające Twoje wymagania?dobry pośrednik nieruchomości powinien bardzo dobrze znać swoją aktualną ofertę i od razu potwierdzić, czy ma coś, co powinno Cię zainteresować. Jeżeli twierdzi, że musi poszukać czegoś wśród ogłoszeń lub próbuje wmówić Ci, że chociaż nie posiada dwupokojowego mieszkania, którego szukasz, to z przyjemnością zaprezentuje Ci ofertę ciekawej kawalerki (wmawiając przy tym, że to opcja, która w zupełności spełni Twoje oczekiwania) – zakończ rozmowę już na tym etapie.
– czy mogliby podesłać na Twój adres e-mail oferty zgodne z wytycznymi? – uwierz, że zdarzają się biura, które nie dotrzymują obietnicy wysłania maila lub wysyłają go ze znacznym opóźnieniem (prawdopodobnie wtedy, gdy mają chwilowy deficyt klientów). Po co nawiązywać współpracę z pośrednikiem nieruchomości, który nie ma ochoty pofatygować się, aby wysłać wiadomość? Czy ktoś taki będzie skłonny załatwić inne, bardziej czasochłonne sprawy? Odpuść współpracę z kimś takim. Nie wydzwaniaj z przypomnieniem i nie wysyłaj maili – zamiast tego poszukaj innego pośrednika, który zorganizuje dla Ciebie prezentacje nieruchomości.
4. Umów się na prezentację – jeżeli pośrednik stale zmienia datę lub godzinę spotkania, nie umawiaj się z nim ponownie. Ktoś, kto nie szanuje Twojego czasu, nie zasługuje na to, abyś Ty poświęcał mu swój.
Laptop i kawa

Jeżeli wszystkie z powyższych punktów zostaną zrealizowane pozytywnie
: pośrednik od razu zaproponuje trafne oferty i podeśle Ci zestawienie najciekawszych nieruchomości wartych obejrzenia na maila, stawi się na prezentację w określonym miejscu i czasie, a do tego posiada pogodne i sympatyczne usposobienie – możesz liczyć na owocną i profesjonalną współpracę.
fot. Kaboompics
0 komentarzy
 1. czy to oznacza, ze jak pośrednik nie ma w swojej ofercie akurat takiej nieruchomosci to nie warto z nim współpracować? Czy nie zdajemy się wtedy oby na przypadek? Na tego, który akurat ma coś takiego i siebie, a wcale może nie być dobrym pośrednikiem… czy może jednak lepiej polegać na tym, który faktycznie zaoferuje, ale też i wykona dla nas odpowiednią pracę na nasze zlecenie niezależnie od tego czy ma akurat coś takiego w swojej ofercie czy też nie?

  1. Absolutnie nie! Zasada jest taka: KUPUJĄCY NIGDY NIE IDZIE NA KOMPROMISY!

   Dobry pośrednik potrafi załatwić KAŻDĄ nieruchomość. 😉 Wystarczy wskazać ofertę, która nas interesuje, a już następnego dnia można ją obejrzeć wraz z profesjonalnym pośrednikiem. Nawet klauzula mówiąca o ofercie "na wyłączność" nie stanowi przeszkody, gdyż kupujący z reguły woli zapłacić karę i sprzedać u innego pośrednika, który ma pewnego kupca.

   Pozdrawiam i zapraszam częściej! 🙂

 2. to skoro mam już wybraną konkretną nieruchomość to po co cyrk z obdzwanianiem wszystkich w mieście? Dzwonię wtedy do tego kto ją ma w swojej ofercie albo bezpośrednio do właściciela. Właśnie chodzi o to, że ja oczekuję żeby mi ktoś znalazł odpowiednią nieruchomość, która spełnia moje oczekiwania. Poszukiwania takiej nieruchomości raczej wolałabym powierzyć komuś kto wie co robi, a nie komuś kto przypadkiem ma tego typu nieruchomość w swojej ofercie, a w zeszłym tygodniu dopiero co zaczął pracę w tym zawodzie i nie ma zielonego pojęcia jeszcze ani o profesjonalnej obsłudze, ani wiedzy na temat rynku, czy aspektów prawnych. Dobry pośrednik to wg Ciebie taki co kombinuje i podbiera swoim kolegom z branży klientów omijając klauzule wyłączności. Ciekawe podejście. Czy można takiej osobie zaufać? Skąd wiadomo że za chwile mnie nie oszuka? Mnie życie nauczyło jednego o ludziach – jak ktoś oszukuje innych to z pewnością ciebie też oszuka wcześniej czy później. Poza tym poszukiwanie domu marzeń to nie wyścigi. To nie jest zakup bułki w sklepie. Zdecydowanie wolałabym poczekać na poleconego i zaufanego pośrednika niż wybierać kogoś na chybił trafił. W końcu to jest życiowa decyzja…

  1. Sporo wątpliwości ukazało się w powyższym komentarzu więc usystematyzujmy po kolei:
   1. "skoro mam już wybraną konkretną nieruchomość to po co cyrk z obdzwanianiem wszystkich w mieście?" – a no dlatego, że WYBÓR nieruchomości a jej ZAKUP to zupełnie co innego. Możesz wybrać nieruchomość, która wydaje Ci się idealna, a to czy faktycznie tak jest pomoże ustalić Ci dobry pośrednik. "Pośrednik idealny" wypyta o Twoje potrzeby i podpowie Ci, czy oferta którą wybrałaś jest w porządku, czy może lepiej poszukać czegoś innego. Zły pośrednik sprzeda Ci to co ma w ofercie (a czym Ty akurat się zainteresowałaś) nie biorąc pod uwagę Twoich potrzeb. Właśnie dlatego lepiej poprosić sprawdzonego pośrednika o załatwienie wybranej oferty, jeżeli nie ma jej aktualnie w swojej.
   2. "Właśnie chodzi o to, że ja oczekuję żeby mi ktoś znalazł odpowiednią nieruchomość, która spełnia moje oczekiwania." – tutaj odpowiadasz sama sobie. W tym celu warto znaleźć osobę, która nie pracuje jak rzemieślnik ale jak człowiek i profesjonalnie podchodzi do wyboru odpowiedniej nieruchomości dla klienta (tak, jakby kupował ją dla siebie).
   3. "Poszukiwania takiej nieruchomości raczej wolałabym powierzyć komuś kto wie co robi, a nie komuś kto przypadkiem ma tego typu nieruchomość w swojej ofercie" – w tym zdaniu zaprzeczasz sama sobie, bo wcześniej napisałaś, że niepotrzebny jest "cyrk" z proszeniem swojego pośrednika o załatwienie oferty, tylko lepiej zadzwonić do tego kto ją ma.
   4. "Dobry pośrednik to wg Ciebie taki co kombinuje i podbiera swoim kolegom z branży klientów omijając klauzule wyłączności." – tego nigdzie nie napisałam. Miej świadomość, że sprzedaż nieruchomości to biznes jak każdy inny. Jeżeli Twój pośrednik sprzeda Ci nieruchomość, którą wprowadził do oferty na Twoje życzenie, wszystkie trzy strony są zadowolone (sprzedający, kupujący i pośrednik) więc nie widzę w tym niczego złego. To typowe prawo konkurencji. To tak jakbyś wpłaciła zadatek w pewnym salonie samochodowym na zakup nowego auta, a w między czasie konkurencyjna firma podesłałaby Ci maila z ich ofertą na skutek której stwierdziłabyś, że rezygnujesz z wcześniej zamówionego samochodu i kupujesz inny licząc się z wpłaconym wcześniej zadatkiem. Czy ta firma podebrała klienta kolegom z branży? Tak. Ale dlaczego miałaby tego nie robić? Jak to się przekłada na nieruchomości? A no sprzedający zapłaci karę za złamanie klauzuli wyłączności, ale ma gwarancję, że inny pośrednik sprzeda jego nieruchomość.
   5. "Poza tym poszukiwanie domu marzeń to nie wyścigi. To nie jest zakup bułki w sklepie. Zdecydowanie wolałabym poczekać na poleconego i zaufanego pośrednika niż wybierać kogoś na chybił trafił." – skoro to nie są wyścigi, to może właśnie dlatego zamiast dzwonić do pierwszego lepszego pośrednika, który ma w swojej ofercie wybraną przez Ciebie nieruchomość, lepiej poczekać aż zorganizuje ją dla Ciebie sprawdzony pośrednik?

   Tak jak napisałam wcześniej – wybór nieruchomości to dopiero początek długiej drogi, która prowadzi do zakupu. Po drodze trzeba jeszcze przebrnąć przez spółdzielnie, urzędy, notariuszy i wiele innych miejsc, w których należy dopilnować formalności. Naprawdę jest to wielkim ułatwieniem, gdy pomaga w tym osoba mająca głowę na karku i znająca się na swojej pracy a nie ktoś, kto akurat przypadkowo miał w swojej ofercie fajną nieruchomość. 😉

  2. Moja wypowiedź byla odpowiedzią na twój komentarz, który jeszcze raz zacytuje:
   Dobry pośrednik potrafi załatwić KAŻDĄ nieruchomość. 😉 Wystarczy wskazać ofertę, która nas interesuje, a już następnego dnia można ją obejrzeć wraz z profesjonalnym pośrednikiem. Nawet klauzula mówiąca o ofercie "na wyłączność" nie stanowi przeszkody, gdyż kupujący z reguły woli zapłacić karę i sprzedać u innego pośrednika, który ma pewnego kupca.
   Cieszę się, że wycofujesz się z tego stwierdzenia, bo w/w komentarz faktycznie zbudził we mnie wiele wątpliwości… pozdrawiam

  3. Absolutnie nie wycofuję się z tego stwierdzenia – ono skrótowo opisuje to, co szczegółowo opisałam w powyższym komentarzu: zdrowa konkurencja gwarantująca zadowolenie sprzedającego, kupującego i pośrednika jest w porządku. Niestety jak to bywa w sieci, czasem pewne intencje i skróty myślowe są inaczej interpretowane.

   Pozdrawiam 🙂

  1. Myślę, że urządzanie własnego gniazdka to jedno z lepszych momentów w życiu! 🙂

   Co do postów – chciałam, aby chronologicznie odzwierciedlały proces zakupu nieruchomości: począwszy od jej wyboru, poprzez zakup i finansowanie, aż po remont i urządzanie. Także mam nadzieję, że w późniejszym czasie znajdziesz także coś, co dla Ciebie będzie bardziej "na czasie". No i oczywiście ja również postaram się podzielić z Wami moim mieszkaniem.

   Pozdrawiam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej inspiracji