“Mieszkanie dla młodych”, czyli MDM w pigułce

Nastąpiła nowelizacja programu „Mieszkanie dla młodych”. Banki intensywnie pracują, aby jak najszybciej dostosować swoją ofertę do aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości. Jak wyglądają zasady MDM w pigułce i czy w ogóle warto skorzystać z programu?

Dla kogo?

Dla wszystkich. Aktualnie program nie jest skierowany tylko dla małżeństw, mogą skorzystać z niego także single.

Na co uważać? Jedynym ograniczeniem jest wiek – w przypadku małżeństw brany pod uwagę jest wiek młodszego małżonka i jest to max. 35 lat. Po nowelizacji, ograniczenia dotyczące wieku nie dotyczą nabywców wychowujących co najmniej troje dzieci.

Na co?

Celem programu jest pomoc obywatelom w nabyciu pierwszego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Przed wprowadzeniem zmian, program MDM obejmował jedynie rynek pierwotny, aktualnie dofinansowanie dotyczy także nieruchomości zakupionych na rynku wtórnym.

Na co uważać? Nie bez znaczenia jest powierzchnia użytkowa, która jest podstawą do wyliczania kwoty dofinansowania. W przypadku nabywców wychowujących co najmniej troje dzieci jest to 65 m², natomiast w przypadku pozostałych beneficjentów – 50 m² (przed nowelizacją powierzchnia 50 m² dotyczyła wszystkich nabywców). Wielkość zakupionego mieszkania nie powinna przekroczyć 75 m², w przypadku domu jednorodzinnego jest to 100 m² (dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci wartości te wzrastają o 10 m²) – pod uwagę brana jest powierzchnia użytkowa! Ostatnim wymogiem dotyczącym parametrów zakupowanej nieruchomości jest limit ceny za 1 m². Limity ustalane są oddzielnie dla rynku pierwotnego i oddzielnie dla rynku wtórnego. Różnią się w poszczególnych województwach, a nawet miastach (np. w województwie śląskim inne limity przysługują w przypadku Katowic, inne w przypadku gmin sąsiadujących ze stolicą województwa a jeszcze inne w przypadku pozostałych miast znajdujących się na śląsku). Kupując mieszkanie bądź dom należy sprawdzić limity obowiązujące w danej miejscowości. W przypadku przekroczenia ustalonej ceny jednego metra kwadratowego, dopłata nie zostanie przyznana.

Ile?

10 % dla beneficjentów nie wychowujących dzieci

15 % dla beneficjentów wychowujących jedno dziecko

20% dla beneficjentów wychowujących dwoje dzieci

30% dla beneficjentów wychowujących co najmniej troje dzieci

Wartości te uległy znacznej zmianie. Przed nowelizacją dopłaty wynosiły 10% dla beneficjentów nie wychowujących dzieci oraz 15 % dla wszystkich pozostałych.

Jak?

Zmartwią się Ci, którzy dowiedziawszy się, że program MDM zakłada jednorazowe dofinansowanie, udzielane w momencie wypłaty kredytu, planowali zakup samochodu lub wyjazd na drogie wczasy. Środki te nie są wypłacane do ręki – po uruchomieniu kredytu bank pomniejsza kwotę kapitału o sumę dofinansowania i zwraca się do BGK o zwrot środków. W niektórych przypadkach, dofinansowanie może stanowić wkład własny kredytobiorcy (pod warunkiem, że jego wysokość nie jest niższa niż wartość wymaganego wkładu własnego).

Na co uważać? Kredyt powinien zostać wzięty w banku, który podpisał umowę z BGK! Musi być zaciągnięty w walucie polskiej, a wkład własny nie może przekroczyć 50% wartości mieszkania.

Książki na stole

Gdzie są kruczki?

Byłoby zbyt pięknie, gdyby program MDM posiadał same zalety. Jakie są podstawowe ograniczenia? Oprócz wieku nabywców, powierzchni nieruchomości oraz limitu cen, są jeszcze inne wytyczne:

beneficjenci nie mogą posiadać nieruchomości na własność – ani w momencie udzielania kredytu, ani w przeszłości (po nowelizacji warunek ten został zniesiony dla osób wychowujących co najmniej troje dzieci). Dotyczy to nie tylko zakupionych mieszkań czy domów, ale także nieruchomości otrzymanych w drodze spadku lub darowizny. Celem programu jest zapewnienie nabycia pierwszej nieruchomości.

w ciągu pierwszych pięciu lat od otrzymania dofinansowania, nieruchomości nie można wynająć ani zmienić jej przeznaczenia. Osoby planujące zakup nieruchomości w celach zarobkowych (wynajem) niestety muszą zmienić swój pomysł na biznes. W przypadku użyczenia lub wynajęcia lokalu mieszkalnego lub domu osobom trzecim, na nabywcę nakładane są kary, które wiążą się m. in. ze zwrotem dofinansowania. Jest tak, ponieważ celem programu MDM jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

w ciągu pierwszych pięciu lat od otrzymania dofinansowania, nadpłata kredytu w kwocie większej niż wartość przyznanego dofinansowania będzie wiązała się ze zwrotem części dofinansowania (przed nowelizacją kredyt można było spłacić w dowolnych momencie bez ponoszenia konsekwencji). Program przeznaczony jest dla osób, które nie posiadają własnych środków na zakup nieruchomości i w ten sposób wyklucza się nabywców, którzy posiadając własne środki korzystali z dofinansowania w celu nabycia tańszej nieruchomości, po czym spłacali zaciągnięty kredyt.

Kto skorzysta?

Na programie MDM z pewnością skorzystają rodziny wielodzietne. Osoby wychowujące co najmniej troje dzieci zwolnione są z obowiązku nie posiadania własnej nieruchomości w przeszłości oraz z ograniczeń wiekowych. Jest to dobry sposób na zmianę małego, ciasnego mieszkania na większe.

Skorzystają także osoby pochodzące z mniejszych miast, w których nie powstają nowe budynki w związku z czym skorzystanie z programu przed nowelizacją było niemożliwe z uwagi na brak możliwości zakupu domu czy mieszkania na rynku pierwotnym (poza tym, rynek wtórny jest zdecydowanie tańszy).

Program MDM to możliwość wyrwania się młodych ludzi z „błędnego koła”. Bywa, że ktoś, kto wynajmuje mieszkanie, nie ma możliwości odłożenia kwoty stanowiącej wkład własny w przypadku zakupu nieruchomości, przez co zostanie właścicielem domu lub mieszkania dotychczas pozostawało w sferze marzeń. Obecnie, dofinansowanie z programu MDM może stanowić wkład własny. Oznacza to, że młodzi ludzie kupujący mieszkanie lub dom niewymagające remontu, mogą nabyć nieruchomość nie posiadając kilkudziesięciu tysięcy złotych oszczędności, a koszt odstępnego zamienić na koszt raty w banku.

Czy warto?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania, sytuacji finansowej i kilku innych czynników. Jedni na programie zyskają więcej, inni mniej. Jedno jest pewne – zdecydowanie warto chociaż zainteresować się tematem i zgłosić się do odpowiedniego doradcy. To nic nie kosztuje, a może być dobrym krokiem w przyszłość.

Nowelizacja uprawomocni się równo za tydzień, 31 sierpnia 2015, a już od 1 września 2015 możliwe będzie składanie wniosków. Program potrwa do 2018 roku więc może warto już teraz rozejrzeć się za pierwszym domem lub mieszkaniem?

fot. Kaboompics

12 komentarzy
 1. Fajnie, ze opisałaś to tak dostępnym językiem 🙂 Ja wprawdzie nad zakupem mieszkania się nie zastanawiam, ale wiem, że temat bardzo aktualny wśród moich rówieśników. Będę mogła coś podpowiedzieć 🙂

    1. Oczywiście każdy ma swoje zdanie na dany temat ale czasem warto otworzyć się na coś nowego, żeby zyskać. 😉

     Wcześniej był program “Rodzina na swoim” – świetnie sprawdził się w przypadku osób, które przystąpiły do niego z pełną świadomością i niewiele wniósł w przypadku osób, które tego nie przemyślały. Myślę, że podobnie będzie w tym przypadku. Grunt, to dobrze wszystko zaplanować.

 2. Czyli powiedzmy: Ja, mój partner i syn chcemy kupić mieszkanie.
  Podkresle że z rynku wtórnego.
  Musimy znaleźć mieszkanie minimum 50 metrów kw i wtedy iść do banku i pytać sie o kredyt na takowe mieszkanie ? (mając np 15 % wkładu własnego? )
  I nie powinno być problemu ?

  1. Dokładnie. Co więcej, mieszkanie może być większe jednak dofinansowanie otrzymacie tylko do 50 m2. Poza tym, należy pamiętać, że przysługująca Wam kwota o wartości 15% ceny mieszkania będzie wypłacona jednorazowo jednak nie będzie przelana na konto tylko o tę kwotę pomniejszony zostanie kredyt hipoteczny. W związku z tym, jeżeli posiadacie 15% wkładu własnego to może warto pomyśleć o sytuacji, aby spróbować potraktować dofinansowanie jako wkład własny a zgromadzone oszczędności przeznaczyć np na remont lub coś innego?

   Pozdrawiam 🙂

   1. Też super opcja, no wszystko pięknie ale pierw kredyt trzeba dostać,
    Ale dzięki na pewno będe teraz miała to bardziej na uwadze 😛
    Mam nadzieje że sie zalapie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej inspiracji