Kolory we wnętrzach? Wybierz najlepszy zestaw

Połączenia kolorystyczne, które są popularne w przypadku produktów użytku codziennego, niekoniecznie sprawdzą się w roli kolorów ścian w pomieszczeniach. 

Dla osób, które niezbyt pewnie czują się w temacie doboru kolorów, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie monochromatycznej barwy ścian i uzupełnianie jej o akcenty kolorystyczne. Mimo wszystko, nie wszyscy wyobrażają sobie przebywanie w biało-czarno-szarych wnętrzach i właśnie dla tych osób z pomocą przychodzi wzornik kolorów firmy Śnieżka. Jak z niego korzystać?

2. Wybierz kolor, który ma stanowić kolor podstawowy w pomieszczeniu;
3. Na stronie ukażą się propozycje kolorów pasujących do wybranego przez Ciebie odcienia.
Jakie są zasady dotyczące doboru kolorów? Poszukiwania idealnych kolorów warto rozpocząć od przeglądania katalogów producentów. Zawarte w nich realizacje mogą stanowić świetną inspirację
Katalogi Śnieżka

Wzorniki kolorów

Jedną z głównych zasad łączenia kolorów jest zachowanie odpowiednich proporcji (70 – 20 – 10), które zapewniają harmonię.

 • 70% powinien stanowić kolor podstawowy;
 • 20% kolor uzupełniający;
 • 10% kolor kontrastowy.
Mimo wszystko istnieją osoby, które lubią otrzymać gotowe rozwiązania, bo nie czują się w tym temacie najlepiej. Dlatego też na podstawie wzorników kolorów Magnata oraz Śnieżki przygotowaliśmy kilka sprawdzonych zestawów kolorystycznych.
Zestawienie kolorów 1

Osoby, które nie są zdecydowane co do stylu jaki chciałyby zastosować w swoich wnętrzach, a dodatkowo nie posiadają wrodzonego wyczucia łączenia kolorów, powinny zdecydować się na neutralne barwy. Świetnie sprzyja temu aktualnie modny styl skandynawski. Biel i różne odcienie szarości to zawsze dobre rozwiązanie.

Zestawienie kolorów 2

I nie zawsze muszą być to chłodne odcienie, co widać na powyższym zestawieniu.

Zestawienie kolorów 3

Mamy świadomość, że nie wszyscy są miłośnikami stylu skandynawskiego i pomimo panujących trendów nadal uwielbiają przebywać w otoczeniu brązów i beżów. Chcąc zastosować akcent kolorystyczny w takim wnętrzu, warto skusić się na ciekawe, a zarazem niekrzykliwe barwy.
Zestawienie kolorów 4

Biele, czernie i szarości to kolory, które wiele osób również chciałoby ożywić kolorem. Do tej gamy kolorystycznej świetnie wpiszą się błękity. Takie zestawienie jest bardzo uniwersalne i sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Zestawienie kolorów 5

Pokoje dziecięce to często jeden z największych problemów. Chcąc zastosować spokojny, błękitny kolor w pokoju chłopca warto przełamać go różnymi odcieniami szarości. Dzięki temu nabiera charakteru.

Zestawienie kolorów 6

Z kolei pokój dziewczynki niekoniecznie musi wpisywać się w słodki styl Barbie. W tym przypadku również warto sięgnąć po odcienie szarości. W połączeniu z nimi, róż prezentuje się naprawdę dobrze.

Chcąc stworzyć neutralne, spokojne wnętrze, najlepszym wyjściem jest zastosowanie delikatnych kolorów. Stanowią one świetne tło do mebli i dodatków w wielu kolorach. Jeżeli jednak potrzeba eksperymentowania kusi bardziej niż zasady łączenia kolorów – warto zaszaleć. To tylko ściany, które zawsze można przemalować. Wybór kolorów jest obecnie naprawdę ogromny więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!
Katalogi Magnat
10 komentarzy
 1. Bardzo ładne palety 🙂 Wielunawet profesjonalistom wydaje się, że świetnie się znają na kolorach – tymczasem na moich warsztatach okazuje się, że wcale nie znamy podstaw 🙂 warto się wciąż dokształcać w tym temacie. Twój cykl jest dobrym początkim do tej nauki.

 2. Ja postawiłam na biel. Dom będzie komponował się tak: naturalny dąb, biel + szarość. Szarość pojawi się w wiatrołapie – głównie ze względów praktycznych. Pozostała część parteru to biel. Jedynie w pokoju Oliwierka pojawi się czarny element na ścianie – farba magnetyczna. Zastanawiam się teraz nad korytarzem – czy pomalować go na szaro, czy pozostanie on biały… Mam jeszcze chwilę czasu do namysłu 🙂

  1. Już nie potrafię się doczekać aż zaprezentujesz na blogu swój dom! Śledzę Twoje wpisy i ciekawa jestem, czy moje wyobrażenia będą bardzo spójne z efektem końcowym. 🙂

 3. Należę do tych wybrańców, którym dobieranie kolorów nie sprawia dużego problemu, ale… o ile świetnie idzie mi w patchworku czy dodatkach tekstylnych tak jeśli chodzi o kolor ścian zawsze mam z tym problem. Od wielu lat stawiam na biały i rozmaite dodatki do niego, które też w prosty sposób odmienią wnętrze, bo jednak kolor na ścianach zobowiązuje.

  Ostatnim moim hitem są tapety na ścianach, u siebie akurat położyłam na jednej ścianie dość ciekawą tapetę Graham&Brown i jestem naprawdę zakochana w efekcie.

  Pod koniec tygodnia wrzucę do siebie na blog 🙂

  1. Oj tak, ja z fazy "nie dla tapet" przeszłam do fazy "tapety są super" i ciągle myślę o pogodnej tapecie na jednej z kuchennych ścian.

   Pozdrawiam i czekam na efekt u Ciebie na blogu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej inspiracji