Jakie kolory stosować w pokojach dziecięcych?

Rodzice, którzy urządzają pokój swojego dziecka mają twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony chcą, aby to pomieszczenie było żywe i radosne, a jednocześnie chcieliby stworzyć atmosferę sprzyjającą wyciszeniu. W takiej sytuacji trudno o wybór właściwego koloru ścian. Dodatkowo, w przypadku starszych dzieci, często pojawia się przymusowy kompromis pomiędzy wizją rodziców, a tym, czego chce maluch. Tymczasem… czy to tak naprawdę ma jakiekolwiek znaczenie?
Paleta farb

Zaczynając od początku: jak widzi dziecko?

  • Tuż po urodzeniu noworodki rozróżniają jedynie kontrast pomiędzy bielą a czernią.
  • W wieku niespełna miesiąca dostrzegają również kolor czerwony (ale tylko pod warunkiem, że przedmiot znajduje się ruchu w odległości ok. 30 cm przed oczami).
  • Dwumiesięczne brzdące rozróżniają kolor czerwony i zielony.
  • Mając trzy miesiące maluchy rozpoznają także kolor żółty.
  • Po czterech miesiącach niemowlęta widzą kolor niebieski.
  • Z czasem dziecko dostrzega kolejne barwy.

Wynika z tego, że kwestia wyboru  kolorystyki pokoju dziecięcego w początkowej fazie nie ma większego znaczenia. O wiele ważniejsze jest stopniowe i prawidłowe “dozowanie” kolorów w postaci zabawek – różnego rodzaju karuzele i inne, tym podobne zabawki wieszane na wózkach dzieci nie są dobrym pomysłem – z reguły znajdują się zbyt blisko oczu dziecka, przez co widzi je nieostro lub posiadają kolory, których aktualnie maluch nie rozróżnia.

Najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie pokoju niemowlaka na biało i stopniowe przemalowywanie ścian. Dobrze sprawdzają się także spokojne, pastelowe kolory (być może stąd popularne zastosowanie błękitów w pokojach chłopców i pudrowego różu w pokojach dziewczynek) oraz szarości. Jedno jest pewne – żywe i ostre kolory warto pozostawić zabawkom. Na dopasowywanie koloru ścian do temperamentu dziecka przyjdzie jeszcze czas, gdy zacznie ono w pełni rozróżniać kolory i nauczy się ich odbioru (ten etap następuje dopiero w okolicach 6 roku życia).

fot. Kaboompics

6 komentarzy
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej inspiracji