Funkcjonalność wnętrz

Funkcjonalność to z pewnością jeden z czynników, którym należy się kierować już na etapie projektowania danego wnętrza. Elementy świadczące o funkcjonalności pomieszczenia to m.in.: duża powierzchnia użytkowa, ustawność pomieszczenia i komfortowe jego użytkowanie. Nawet jeżeli powierzchnia mieszkalna nie jest zbyt duża, można za pomocą kilku zabiegów sprawić, aby optycznie wydawała się znacznie większa. Najlepszym sposobem ku temu jest np.:

  • usunięcie niepotrzebnych drzwi – z reguły są to te między salonem a jadalnią lub pomiędzy salonem a kuchnią;
  • demontaż podwieszanych sufitów, które niepotrzebne przytłumiają wnętrze;
  • położenie jednolitej podłogi w całym mieszkaniu co powoduje, że wnętrze wydaje się o wiele bardziej przestronne, gdyż różnica faktury na podłodze nie podkreśla granicy pomiędzy pomieszczeniami;
  • zastosowanie luster, które sprawiają wrażenie, że pomieszczenia są o wiele większe, niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Oprawa Markslojd

Oprawa Markslojd 1

Układ przestrzenny i funkcjonalny polega na wydzieleniu w domu lub w mieszkaniu strefy ogólnej oraz strefy prywatnej. Taki podział gwarantuje komfortowe użytkowanie własnych czterech kątów. Do strefy ogólnej zaliczają się pomieszczenia takie jak: przedpokój, salon, WC i kuchnia. Strefę prywatną tworzą sypialnie oraz wszelakie garderoby, schowki czy gabinety. Dodatkowo, aby wnętrze było funkcjonalne, należy pamiętać o racjonalnym urządzaniu go zgodnie z zasadami hierarchii. Być może w którymś pomieszczeniu zabraknie miejsca na jeden z elementów wyposażenia wnętrza i niezbędne będzie zrezygnowanie z niego. Podstawą jest uświadomienie sobie, że nie wszystko, co pięknie prezentuje się w domach sąsiadów, musi pojawić się także w naszym wnętrzu.

Oprawa Markslojd 2

Oprawa Markslojd 3

Funkcjonalność dotyczy również produktów oświetleniowych. Lampy nie tylko powinny stanowić dekorację pomieszczeń, ale przede wszystkim powinny zapewniać właściwą ilość światła, niezbędną do oświetlenia wymaganej przestrzeni. W tym przypadku to funkcjonalność jest najważniejsza. Oprawy oświetleniowe powinny zostać dobrane jako produkty z różnych kategorii. W każdym z pomieszczeń warto wyszczególnić oświetlenie ogólne, oświetlenie funkcjonalne oraz oświetlenie dekoracyjne.

  • Oświetlenie ogólne zapewnia miękkie, rozproszone światło, które dociera do każdego miejsca w pomieszczeniu. Tego typu oświetlenie to z reguły lampy wiszące, lampy sufitowe lub plafony.
  • Lampy funkcjonalne to oświetlenie niezbędne do precyzyjnego doświetlenia konkretnego miejsca jak np. blat biurka. Do tego rodzaju produktów oświetleniowych zaliczają się lampy biurkowe i lampy podłogowe.
  • Oświetlenie dekoracyjne to produkty, które same w sobie za sprawą ciekawych efektów świetlnych tworzą dekorację wnętrza oraz lampy, których zadaniem jest wyeksponowanie np. dzieła sztuki znajdującego się na ścianie. Tego typu oświetlenie to głównie kinkiety.

Oprawa Markslojd 4

oprawy oświetleniowe: GRÄNSÖ, Markslojd / BOUTIQUE, Markslojd
1 komentarz
  1. Zdecydowanie się z Tobą zgadzam…Jestem na etapie urządzania własnego mieszkania i Twoje rady napewno mi się przydadzą.
    Pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej inspiracji